X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Stań na nogi, czyli polski egzoszkielet który wesprze rehabilitację nie tylko dorosłych, ale i dzieci!

04 lt. 2021
źródło: whatnext.pl; www.sztucznainteligencja.org.pl; www.atmat.pl

Według statystyk z 2019 roku, tylko w Polsce żyje 6 milionów osób z niepełnosprawnością. Ponad 200 tysięcy dzieci (poniżej 15 r.ż.) ma ograniczone zdolności ruchu. Szansą na poprawę sprawności ruchowej i zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej jest dla nich rehabilitacja. Zespół inżynierów z Dream Motion oraz z ATMAT opracowuje egzoszkielet, który pomoże w rehabilitacji wielu osób. Będzie on mógł być wykorzystywany w domu oraz w warunkach klinicznych.

Prace nad projektem prowadzonym przez zespół fizjoterapeutów z firmy DreamMotion i inżynierów z firmy ATMAT rozpoczęły się już w 2017 roku. Celem prac jest opracowanie robota, który będzie przeznaczony nie tylko do rehabilitacji w warunkach domowych i klinicznych. Będzie wspierał lekarzy i fizjoterapeutów w planowaniu terapii (również zdalnie), analizowaniu postępów rehabilitacji oraz przełamywaniu barier i ograniczeń przez pacjentów.

Egozoszkielet będzie wyposażony w inteligentne rozwiązania - zaawansowany system telemedyczny oraz dodatkowe wyposażenie: chodzik, stanowisko do ćwiczeń, kule i wózek inwalidzki z napędem.

Warunkiem korzystania z egzoszkieletu jest zdolność do samodzielnej stabilizacji tułowia, więc pacjent zupełnie wiotki nie może używać tego narzędzia rehabilitacji. Gdy z pomocą fizjoterapeuty lub opiekuna pacjent zostanie umieszczony w nim, samodzielnie może aktywować go za pomocą przycisku. Urządzenie zaczyna realizować wybraną wcześniej opcję, czyli chód albo inne zaplanowane przez opiekuna medycznego ćwiczenie.

Inżynierowie musieli połączyć nowoczesne technologie z badaniami fizjoterapeutów. Pierwszy etap pracy polegał na uzyskaniu konstrukcji oraz opracowaniu modułów, na bazie których budowany będzie w przyszłości egzoszkielet. Specjaliści z zespołu ATMAT pracowali również nad systemem sterowania oraz wykonaniem modułu stopy, umożliwiającym określenie środka ciężkości oraz rozmieszczenia nacisku stopy na podłoże.

egzoszkielet

Etapy rozwoju projektu – kolejne wersje testowe - źródło: evertiq.pl

Odwzorowanie naturalnego, płynnego ruchu człowieka jest ogromnym wyzwaniem. W pierwszych etapach projektu specjaliści z firmy ATMAT stworzyli dwie pasywne wersje egzoszkieletu, które umożliwiły im pozyskanie informacji m.in. na temat stosowanych materiałów, poprawności projektowania, funkcjonalności poszczególnych elementów, czy sposobu mocowania człowieka do konstrukcji. Prototypy pozwoliły wypracować najlepsze rozwiązania, będące jednocześnie najbardziej komfortowymi w użytkowaniu przez pacjenta. Pierwsza wersja robota posiadała 4 aktywne i 6 pasywnych stopni swobody, aby później dodać jej kolejne dwa aktywne stopnie. Druga wersja aktywna posiada 10 aktywnych i 3 pasywne stopnie swobody.

"Obecnie dostępnych jest wiele podobnych urządzeń, które wykorzystują od 4 do 6 napędów i pozwalają na poruszanie się pacjenta przy wspomaganiu chodzika bądź kul. My podjęliśmy się zaprojektowania egzoszkieletu, który będzie zapewniał prawidłowy i naturalny chód. Jest to możliwe, gdy zwiększona zostanie ilość stopni swobody realizowanych przy użyciu modułów napędowych. To znaczy, nic innego jak swobodne poruszanie nie tylko kończynami, ale również biodrami i stopami. Ruch jest wtedy bardziej płynny i naturalny." - wyjaśnia Magdalena Rudziewicz, koordynator projektu.

Całość będzie dostępna dla osób od 6. roku życia. Dzieci otrzymają sprzęt, który będzie do nich dopasowany i będzie zmieniał się wraz z wiekiem. Takie podejście z pewnością odciąży rodziców, którzy teraz muszą co jakiś czas zmieniać sprzęt do rehabilitacji.

Dziecięca wersja będzie ważyła (z bateriami) między 25 a 30 kg, wersja dla dorosłych – około 40-45 kg.

Połączenie zaawansowanych technologii i różnorodność funkcji pozwala na pracę z szeroką grupą pacjentów z niepełnosprawnością ruchową, o różnym stopniu rozwoju. Egzoszkielet to inny wymiar rehabilitacji, który pomoże przełamać bariery - nie tylko ruchowe, ale przede wszystkim psychologiczne. Ostatnim etapem projektu jest otrzymanie odpowiedniej certyfikacji, przed wprowadzeniem egzoszkieletu do powszechnego użytku.

Polecamy także:

W Zielonej Górze już wkrótce startuje leczenie terapią hiperbaryczną!

Wirtualna rzeczywistość wspiera leczenie - powstanie innowacyjne centrum rehabilitacji w Bydgoszczy!

x
Zapisz się do newslettera