X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Egzoszkielet czyli zbroja przywracająca ruch!

11 listopad 2020
fot. źródło: Technomex
źródło: materiały prasowe

Egzoszkielet pierwotnie został skonstruowany w celach wojskowych. Dzięki niemu żołnierze mieli mieć poprawione możliwości bojowe. Jednak z czasem okazało się, że daje inne możliwości i jego zastosowanie zostało rozszerzone o inne branże. Między innymi medycynę.

W obecnych czasach rehabilitanci często wspomagają się urządzeniami podczas terapii z pacjentem. Takie zastosowanie ma na celu przyspieszenie leczenia, ponieważ jest to dobry dodatek do terapii manualnej. Jednak wraz z rozwojem techniki okazało się, że maszyna wspomoże w pracy osoby po silnych urazach, często powodujących niedowład.

Co to jest Egzoszkielet?

Inaczej nazywany również pancerzem wspomaganym, Egzoszkielet to mocowana do ciała zewnętrzna powłoka (bioniczny szkielet) w celu zwiększenia siły mięśni. Składa się z metalowej, sztywnej ramy, która wyposażona jest w komputerowo sterowane siłowniki. Zamontowano je na wysokości stawów biodrowych i kolanowych. Dodatkowo posiada również plecak, który steruje bateriami. Komputer całego urządzenia odpowiada za aktywizację silników, dzięki czemu osoba z niego korzystająca może odtworzyć chód.

Oferuje skuteczną rehabilitację osobom, które zmagają się ze schorzeniami na tle neurologicznym oraz z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Co więcej korzystać z niego mogą również osoby z całkowitym porażeniem. Technologia ta została okrzyknięta rewolucją na świecie w zakresie terapii neurologicznej oraz uznana jest za jeden z najlepszych wynalazków ostatnich lat. Jedyną wadą jest jego cena – ok. 150 tysięcy dolarów. Choć producenci podkreślają, iż w ciągu kilku lat może stanieć do poziomu średniej klasy samochodu.

Terapia przy pomocy Egzoszkieletu

Reedukacja chodu przy użyciu Egzoszkieletu jest dobrym rozwiązaniem dla fizjoterapeutów. Aby spionizować danego pacjenta potrzebnych w tym celu byłoby kilku lekarzy, aby każdy z nich skupił się na innej części ciała leczonego. W przypadku użycia pancerza wspomagającego do takiej terapii potrzebny jest jedynie jeden fizjoterapeuta. Dzięki temu pacjent może całkowicie skupić się na rehabilitacji, a lekarz bez przeszkód kontrolować czynności wykonywane przez podopiecznego.

Proces rehabilitacji przeprowadzany jest zawsze przez odpowiednio wykwalifikowanego do tego fizjoterapeutę. Po wywiadzie i analizie wszystkich wyników badań ustalany jest cel rehabilitacji. Wszystko pod kątem potrzeb pacjenta, natomiast intensywność ćwiczeń musi być dostosowana do problematyki z jaką boryka się podopieczny.

Fizjoterapeuta steruje urządzeniem, a do wykonywania konkretnych zadań mogą być użyte wspomagające narzędzia jak kule czy chodzik. Terapia przy pomocy Egzoszkieletu jest bezpieczna i daje pacjentowi poczucie niezależności i zaangażowania w wykonywaną pracę. Aby pancerz mógł się poruszyć , chory musi wykonać konkretną pracę. Efektywność zauważana jest niemalże od razu. Oferta skierowana jest do wszystkich pacjentów, jednak istnieją niewielkie warunki do spełnienia, a mianowicie wzrost między 150 a 200 cm, waga do 100 kg.

Dopasowanie szkieletu do pacjenta zajmuje parę minut, a zbiegiem czasu lekarz jest w stanie konfigurować urządzenie, aby pacjent w coraz większym stopniu pracował samodzielnie podczas terapii. Zatracone funkcje przez organizm pojawiają się na nowo. Mianowicie organizm ponownie ustawiony i poruszany w pionie wspomaga pracę mózgu oraz układu nerwowego. W końcu to one są kontrolują i koordynują pracę wszystkich organów w ciele człowieka.

Choć waga Ezgoszkieletu wynosi ok. 23 kg, to jednak osoba z niej korzystająca nie odczuwa tego ciężaru. Pacjenci przy jego pomocy nie tylko są w stanie przywrócić prawidłowy wzorzec chodu, ale również poprawić wydolność, równowagę a także zdrowie psychiczne. Ponieważ widoczne efekty w poprawie zdrowia będą najlepszym prezentem dla leczonego w ciągu całej terapii. Dzięki temu cały proces leczenia czy hospitalizacji na pewno się skróci.

Polecamy także:

Zaczynamy odliczanie do REHA TRADE SHOW!

x
Zapisz się do newslettera