X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

E-skóra w służbie osobom przewlekle chorym

26 maja 2021
źródło: materiały prasowe

Opracowany przez japońskich naukowców projekt e-skóry ma szansę zrewolucjonizować branżę medyczną. Wykonana z elastycznego materiału - polialkoholu winylowego - z warstwą złota, e-skóra to czujnik do noszenia, który może odbierać sygnały, takie jak bicie serca i impulsy elektryczne związane z ruchem mięśni.

E-skóra została zaprojektowana z myślą o szybko starzejącej się populacji. Projekt autorstwa naukowców z tokijskiego uniwersytetu pod przewodnictwem Takao Someya ma na celu zapewnić skuteczność zdalnej opieki zdrowotnej. Aby była skuteczna, stan zdrowia musi być monitorowany przez długi czas i z dużą precyzją.  Przewiduje się, że ze względu na swoją trwałość e-skóra jest potężnym narzędziem do monitorowania chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, a także niewydolność serca. Może również pomóc wykryć wczesne oznaki chorób.

Someya opracowuje również wyświetlacz LED, we współpracy z Dai Nippon Printing ( DNPCF ), do noszenia na grzbiecie dłoni użytkownika. Zaprojektowany z myślą o osobach starszych lub mających trudności z obsługą smartfona, pokaże dane bicia serca przesyłane przez e-skin w postaci dużej i łatwo zrozumiałej grafiki. Może również wyświetlać proste emotikony - w tym serce i tęczę - wysyłane przez znajomych i krewnych ze smartfona, aby pomóc osobom starszym poczuć więź z bliskimi.

Ponieważ e-skóra jest bardzo elastyczna, czasem z możliwością naprawy, może znaleźć zastosowanie w robotyce, protetyce i opiece zdrowotnej. Someya ze swoim zespołem rozpoczęli opracowywać e-skórę dla robotów już na początku XXI wieku.

Postęp technologiczny i pojawieniem się 5G ma olbrzymi wpływ na wykorzystanie e-skór. Wszystko dzięki  zwiększeniu ilości danych, które można przesyłać bezprzewodowo z dużą prędkością, dając użytkownikom dostęp do ich informacji zdrowotnych w czasie rzeczywistym.
„Ostatecznym celem e-skóry jest łatwe monitorowanie wszystkich rodzajów informacji o człowieku w dowolnym miejscu i czasie, bez zakłócania codziennych czynności” - mówią jej twórcy.

Okres pandemii pokazał także inne zastosowanie dla opisanej technologii. Startup Xenoma zintegrował e-skórę z odzieżą sportową w celu monitorowania kondycji osób aktywnych. Technologia śledzi ruchy ciała i wysyła informacje do laptopa, w którym następnie specjalne oprogramowanie przedkłada pozyskane dane na wizualizację. Do tej pory wymagało to użycia wielu kamer.

Według raportu Grand View Research, wartość rynku e-skór w 2019 r. oszacowano na kwotę 4,5 miliarda dolarów.

Zdalne usługi medyczne bez granic!
Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego powstanie sztuczna ręka!
Nietypowy sprzęt rehabilitacyjny zaprojektowany przez studentów Uniwersytetu Artystycznego
Czy sztuczna inteligencja może wspierać leczenie chorób układu sercowo – naczyniowego?
x
Zapisz się do newslettera