X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Dlaczego rehabilitacja po Covid-19 to nadal dodatek do leczenia?

14 lip 2021
źródło: https://www.hccongress.pl/2021/pl/panel/4388.html#retransmission

Kwalifikacja do rehabilitacji pacjenta, który przeszedł Covid-19 i zmaga się z jego skutkami powinna być współpracą lekarza i fizjoterapeuty. A często tak nie jest. Podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych HCC 2021 poruszano właśnie ten problem. 

Prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów zwrócił uwagę, że w pierwszych miesiącach pandemii fizjoterapeuci byli niezauważalni i niepotrzebni. A pierwsi pacjenci z Covid-19 nie mieli rehabilitacji w większości ośrodków w Polsce. Dopiero podczas drugiej fali to się zmieniło. - To jest wstydliwe i myślę, że źle świadczy o naszym systemie opieki zdrowotnej, że fizjoterapię tak traktowano jako dodatek do leczenia a nie zapobieganie śmiertelności - powiedział prezes KIF. 

Brak właściwej kwalifikacji

Joanna Rutkowska, która jest dyrektorem zarządzającym ds. rehabilitacji w Centrum Rehabilis,  wskazała, że do rehabilitacji pocovidowej wcale nie ustawiają się kolejki i patrząc na ilość przechorowań zainteresowanie powinno być większe. Wskazała również, że być może mniejsze zainteresowanie rehabilitacją pocovidową wynika z braku świadomości pacjentów, że jej potrzebują.

- Jednocześnie nie rozszerzajmy tej rehabilitacji i nie róbmy specjalistyki w każdym aspekcie. Jeżeli pacjent nie czuje się źle po covidzie i sam nie zgłasza się dalszą rehabilitację, to być może ten problem nie jest aż taki duży jak nam się wydaje - dodała Rutkowska.

Rehabilitacja po Covid-19 - ewenement w Głuchołazach

Według ekspertów, którzy uczestniczyli w Kongresie, warto brać przykład z placówki w Głuchołazach. Prof. Jan Szczegielniak, który jest konsultantem krajowym w dziedzinie fizjoterapii, ale także kierownikiem Działu Usprawniania Leczniczego w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach (gdzie jest realizowany obecnie pilotaż rehabilitacji pulmonologicznej), dodał, że konieczne jest odpowiednie wypracowanie standardów dotyczących samej kwalifikacji pacjentów. Tego niestety brakuje - dodał. 

W celu pełnego powrotu do zdrowia rehabilitacja jest naprawdę ważna.  A obserwując rehabilitację w Głuchołazach widać, że ta kwalifikacja jest kluczowa.

- Rehabilitacja oddechowa czy pulmonologiczna jest do dzisiaj traktowana jako coś dodatkowego, jako coś, co uzupełnia leczenie, nie bierze się pod uwagę faktu, że jest ona pełnoprawnym elementem opieki nad przewlekle chorymi na choroby układu oddechowego. To jest równoważne wobec farmakoterapii i innych form leczenia w opiece nad chorymi na POChP, wszelkiego rodzaju włóknienia płucne czy chorych nowotworowych - podkreślał profesor Antczak. 

Zmiany w umowach na rehabilitację leczniczą pacjentów w śpiączce
Nowoczesna rehabilitacja onkologiczna
x
Zapisz się do newslettera