X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Rehabilitacja przez muzykę dla niepełnosprawnych dzieci

16 wrz 2021
Źródło: PolskieRadio.pl

W Szkole Muzycznej im. Paula Harrisa w Lublinie trwa nabór na kolejny sezon. To jedyna tego typu placówka w Europie, prowadząca zajęcia dla niepełnosprawnych dzieci, a efekty tam uzyskiwane bywają spektakularne.

Ryszard Piotr Heliasz, dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, które prowadzi szkołę dla niepełnosprawnych dzieci, informuje, że do szkoły, już piąty rok z rzędu uczęszcza chłopiec z porażeniem mózgowym. Przez pierwszy rok nie potrafił on wykonywać prostych czynności, jak np. zawiązać butów. Obecnie, dzięki grze na instrumentach, nie ma żadnych problemów z podstawowymi czynnościami. Niestety, ze względu na przykurcz mięśni, wciąż ma problem z chodzeniem, ale inne czynności wykonuje idealnie.

Wśród zajęć z instrumentami muzycznymi szczególną rolę pełnią te, w których wykorzystywane jest pianino. Instrument ustawia prawidłowo rękę i palce. Jak tłumaczy Danuta Warząchowska, dyrektor szkoły – „ważne jest to, że dzieci grają dwiema rękami, czyli ich mózg uruchamia dwie półkule. Te dzieci bardzo się rozwijają. Nieraz zaczynają lepiej słyszeć, mówić i widzieć, gdzieś w konturach pojawiają się jakieś plamy, nawet kolorystyczne.”

W lubelskiej szkole uczą się głównie dzieci z zespołem Downa, autystyczne i niewidome. Ich rodzice też są zadowoleni z efektów nauki, będącej jednocześnie formą rehabilitacji.

Jedna z mam niepełnosprawnego ucznia deklaruje, że „Mój syn na pewno jest odważniejszy, myślę, że poprawił się też troszeczkę manualnie. Mimo, że bardzo słabo mówi, jego myślenie jest bardzo pozytywne. Na pewno bardzo dużo się zmieniło, jeśli chodzi o jego zachowanie, muzyka mu w tym bardzo pomogła”.

Zajęcia w Szkole Muzycznej im. Paula Harrisa w Lublinie są bezpłatne, a nabór trwa do końca września.

Szkoła im. Paula Harrisa otrzymała to imię w 2003 roku, bo funkcjonuje głównie dzięki wsparciu Klubu Rotary w Lublinie. A Harris jest twórcą ruchu Rotary na świecie. Dzięki klubowi powstało też studio nagraniowe.

Resort zdrowia przedłużył okres kwalifikowania na rehabilitację po COVID-19
FDA zatwierdziła nową terapię rehabilitacyjną po udarze!
x
Zapisz się do newslettera