X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Czy sztuczna inteligencja może wspierać leczenie chorób układu sercowo – naczyniowego?

29 marzec 2021
źródło: materiały prasowe

W X Oddziale Kardiologii, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji oraz AOS, który jest częścią Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) wykorzystuje się rozwiązanie bazujące na innowacyjnym oprogramowaniu Cardiomatics. Trwający program pilotażowy wskazuje na to, że sprawdza się ono w dokładnej analizie i interpretacji sygnału EKG. Cardiomatics ma wspomagać pracę lekarzy, realnie wpływać na skuteczną terapię chorych oraz wspierać leczenie chorób układu sercowo – naczyniowego.

leczenie chorób układu sercowo – naczyniowego.

Sztuczna inteligencja (SI) to systemy lub maszyny, które naśladują myślenie ludzi podczas wykonywania zadań, mogąc sukcesywnie poprawiać się na podstawie zebranych informacji. Może również znacznie usprawnić pracę lekarza. Daje możliwość lepszej diagnostyki, co przyniesie korzyść pacjentom.

W ramach rozwoju, PAKS wprowadził do swoich usług oprogramowanie polskiego startupu Cardiomatics. Program pilotażowy trwa, ale już teraz można powiedzieć, że rozwiązanie odpowiada na bieżące potrzeby lekarzy i pacjentów.

Oprócz zwykłych, szeroko stosowanych holterów EKG, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca oferują innowacyjny system długotrwałego monitoringu kardiologicznego. Monitoring EKG opiera się na przenośnym, „kieszonkowym” urządzeniu, które już samo w sobie jest innowacyjne. Nie wymaga bowiem podłączenia za pomocą elektrod, a jedynie przyłożenia do klatki piersiowej. Zapisy EKG z monitoringu pracy serca są rejestrowane w systemie na platformie telemedycznej. To znacznie usprawnia pracę lekarza, dając mu narzędzia do szybszego postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia.

- W związku z licznym gronem pacjentów, których stan zdrowia wymaga monitorowania za pomocą holterów EKG, postanowiliśmy jeszcze bardziej usprawnić pracę naszej przychodni i wdrożyć nowatorskie rozwiązanie. Od jakiegoś czasu testujemy rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. To usprawnia wiele procesów, dzięki czemu jeszcze dokładniej możemy diagnozować pacjentów, a przede wszystkim przyspieszyć tę diagnozę. Dzięki temu rozwiązaniu lekarz otrzymuje praktycznie gotowy wynik z pracy holtera EKG. W dobie COVID-19, kiedy pacjenci kardiologiczni są szczególnie zagrożeni, a lekarze przeciążeni, rozwiązania pozwalające na oszczędność czasu są potrzebne szczególnie. Pandemia właściwie wymusiła na całym świecie ich rozwój i rozszerzenie dostępności. Jako innowacyjne ośrodki nie zwalniamy tempa, bo wiemy, że nasi pacjenci tego potrzebują – podkreśla dr n. med. Bartłomiej Orlik, kardiolog z tyskiej placówki PAKS.

Wspomniana technologia chmurowa i sztuczna inteligencja zastosowana w rozwiązaniu firmy Cardiomatics w połączeniu z dokładną analityką danych mogą wyręczać lekarzy przy odpowiedniej kwalifikacji pacjentów do terapii resynchronizującej CRT. Jest ona często stosowana u pacjentów z niewydolnością serca i polega na odpowiedniej stymulacji komór serca za pomocą wprowadzonych do niego elektrod. Bardzo dokładna analiza pracy serca pozwala przynosić optymalne efekty leczenia. Przyspiesza też reakcję w sytuacji, która może być dla pacjenta niebezpieczna. Twórcy technologii pracują nad tym, by dzięki analizie danych terapia przynosiła jak najlepsze efekty. To szansa na lepsze i dłuższe życie pacjentów. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca widzą ogromny potencjał w tej technologii, czego konsekwencją są ciągłe testy urządzeń i oprogramowania w trosce o zdrowie Polaków.

Polecamy także:

Leczenie endometriozy – czy fizjoterapia może pomóc?
Czy Krajowy Plan Odbudowy uratuje branżę uzdrowiskową w kryzysie?
Gabinet fizjoterapeuty - 5 wskazówek, jak znaleźć idealne miejsce
Powstaną sztuczne neurony, dzięki którym chorzy na Alzheimera lub Parkinsona dostaną szansę na nowe życie
x
Zapisz się do newslettera