X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Clinica Mobile, czyli szpital na kółkach pomagający sportowcom

19 mar 2021
źródło: materiały prasowe; https://www.clinicamobile.com/chi-siamo/
foto: https://www.clinicamobile.com/

Wyścigi motocyklowe kojarzą się z pojęciem ryzyka, a liczba wypadków podczas testów i wyścigów w sezonie jest wysoka; dlatego tak ważne jest zapewnienie formy pomocy medycznej podczas imprez motocyklowych. Dzięki poprawie bezpieczeństwa w ostatnich latach liczba poważnych wypadków zmniejszyła się. Fundamentalną rolę w bezpieczeństwie i pomocy medycznej w ciągu ostatnich 40 lat odegrała oficjalna grupa medyczna Światowych Mistrzostw Motocyklowych: Clinica Mobile.

Lekarze, fizjoterapeuci, pełne wsparcie medyczne dla zawodników mistrzostw świata. Włoska ciężarówka przemierza tysiące kilometrów, by wspierać motocyklowych mistrzów.

Na początku motocyklowych mistrzostw świata opieka medyczna była często niewystarczająca. We wczesnych latach siedemdziesiątych dr. Claudio Marcello Costa, syn organizatora wyścigu, postanowił coś z tym zrobić. Clinica Mobile narodziła się we Włoszech, gdzie Checco Costa - ojciec Claudio - organizował wyścigi motocyklowe na torze Imola. Checco Costa poprosił swojego syna o zorganizowanie usługi medycznej podczas tych wydarzeń, a dr. Costa szybko zdał sobie sprawę, że jego zespół specjalistów może być pomocny podczas wydarzeń Grand Prix na całym świecie. Dlatego zespół dr. Costa zaczął jeździć na każde Grand Prix i pomagać kontuzjowanym motocyklistom. Struktura, którą można było przetransportować na dowolne wydarzenie, była jednak konieczna i stała się rzeczywistością w 1977 roku.

Dziś Mobilna Klinika zajmuje się leczeniem bólu, poradnictwem ortopedycznym, diagnostyką obrazową, fizjoterapią, a także ogólną pomocą medyczną. Na każdych zawodach są lekarze specjalizujący się w leczeniu urazów, fizjoterapeuci i technicy radiologowie.

Clinica Mobile to szpital mieszczący się w ciężarówce, wyposażonej w najnowocześniejsze urządzenia medyczne i stanowiący referencyjną placówkę opieki zdrowotnej, w świecie wyścigów motocyklowych.

To nie tylko centrum medyczne zajmujące się leczeniem ostrych schorzeń, ale także miejsce, w którym zawodnicy odpoczywają po ciężkich treningach. Powiązanie między pilotami a Mobilną Kliniką jest wyjątkowe, ponieważ konstrukcja stanowi rodzaj drugiego domu, rodzinnego środowiska, w którym można czuć się chronionym.

„Jeżeli dochodzi do wypadku na torze, zawodnik trafia do placówki medycznej, która znajduje się w padoku. Tam zajmują się nim lokalne służby medyczne. My, jako zaufani lekarze zawodników, zwykle towarzyszymy im tam, słuchamy zaleceń, które później realizujemy w naszej klinice. Po wypadkach pomagamy zawodnikom w rekonwalescencji i wspieramy leczenie powypadkowej traumy. Konsultujemy z nimi i planujemy rehabilitację, terapię bólu i zabiegi fizjoterapeutyczne” – opowiada Michele Zasa.

Mobilna Klinika to utrwalona rzeczywistość, dobrze znana motocyklistom z całego świata i uznana przez Międzynarodową Federację Motocyklową. Działa zarówno w mistrzostwach świata MotoGP, jak i Superbike, dwóch najważniejszych mistrzostwach w motocyklach torowych na świecie.

Po latach niesamowitych wyczynów, w 2014 roku dr Costa przekazał pałeczkę Dr. Michele Zasa (specjalista anestezjologii i intensywnej terapii) oraz dr. Guido Dalla Rosa Prati (dyrektor generalny Polikliniki Dalla Rosa Prati - Europejskiego Centrum Diagnostyki).

Medyczna ekipa obsługuje wszystkich zawodników. W MotoGP jest inaczej niż w innych dyscyplinach motocyklowych, np. w wyścigach długodystansowych EWC, w których teamy a nawet poszczególni zawodnicy mają „swoich” fizjoterapeutów „na wyłączność”. Paradoksalnie, w klasie królewskiej jest jakby większa demokracja – każdy ma wsparcie w mobilnej klinice.

Polecamy także:

Nowoczesne technologie: Światowy lider w dziedzinie technologii medycznych podejmuje współpracę z Walt Disney Company EMEA!
Czy urządzenie do noszenia może zabić 99% wirusów i bakterii?
Sztuczne mięśnie - brytyjski projekt niesie rewolucję w przywracaniu mobilności
Jak rozpoznać pacjenta mającego zaburzenia skroniowo-żuchwowe? - artykuł ekspercki
x
Zapisz się do newslettera