X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Ciekły azot. Zastosowanie oraz bezpieczne przechowywanie i transportowanie.

04 lut 2022
Artykuł sponsorowany

Ciekły azot wielu osobom kojarzy się wyłącznie z kuchnią eksperymentalną, w której gaz ten wykorzystuje się do mrożenia produktów spożywczych. Jest to możliwe dzięki niskiej temperaturze wrzenia, co zapewnia ciekłemu azotowi dobre własności chłodzące. Nie każdy jednak wie, że ciekły azot posiada dużo więcej zastosowań i możliwości.

Bardzo ważną i ciekawą możliwością jest zastosowanie ciekłego azotu w medycynie, np. w rehabilitacji, krioterapii przy leczeniu schorzeń reumatycznych, w kriochirurgii i dermatologii. Idealnie sprawdza się też podczas metod leczenia polegających na krótkotrwałym, ale bardzo silnym oziębianiu zmienionych chorobowo komórek. Ma również zastosowanie w zamrażaniu żywych komórek, dzięki czemu mogą być one przechowywane bez utraty funkcji życiowych przez dłuższy czas. Po odmrożeniu natomiast mogą one normalnie funkcjonować.

Trzeba jednak zaznaczyć, że aby właściwości azotu pozostały niezmienione, a zastosowanie mogło być realizowane, konieczne jest prawidłowe jego przechowywanie. Tu niezbędne i niezastąpione są naczynia kriogeniczne: specjalne metalowe termosy, o wysoko wydajnej izolacji próżniowej, odporne na warunki transportu i bezpieczne w eksploatacji.

W Polsce wysokiej jakości naczynia na ciekły azot oferuje firma Cryogen. Sprzedażą naczyń zajęła się po wieloletnim okresie ich użytkowania w pracach badawczych nad zamrażaniem materiałów biologicznych (gamet zwierząt) a także w długotrwałej konserwacji tych materiałów i ich stosowania w praktyce.

W tym czasie pracownicy przetestowali naczynia prawie wszystkich światowych producentów pod kątem ekonomii użytkowania (stopnia odparowania ciekłego azotu/dobę), łatwości i bezpieczeństwa obsługi i ceny. W wyniku tego rozeznania wybrano produkty firmy MVE Cryogenic Equipment o najwyższej światowej jakości i jednocześnie o najbardziej przystępnych cenach. I na tym niezawodnym producencie opiera swoją ofertę od 2005 roku.

Naczynia (dewary) na ciekły azot można podzielić na dwie zasadnicze kategorie: transportowe i biologiczne.

ciekły azot

TRANSPORTOWE

Służą do przewozu i magazynowania azotu. W ofercie firmy znajdują się naczynia transportowe o pojemnościach od 6 litrów do 50 litrów (6, 10, 15, 20, 30, 35 i 50 litrów).

BIOLOGICZNE

Te wykorzystywane są do przechowywania zamrożonych materiałów, głównie biologicznych (w fiolkach, słomkach). Zamrożone obiekty umieszcza się w specjalnych wewnętrznych zasobnikach, tzw. kanistrach czy kasetach (racks). W ofercie Cryogen znajdują się naczynia biologiczne o pojemnościach od 1 do 47 litrów ciekłego azotu. Naczynia o wyższych pojemnościach są dostępne na indywidualne zamówienia.

Firma dysponuje też pomieszczeniami: laboratoryjnym, magazynowym do przechowywania zamrożonych materiałów genetycznych i magazynami na naczynia do ciekłego azotu przeznaczone do sprzedaży.

Do dyspozycji ma zewnętrzny zbiornik stacjonarny na ciekły azot o poj. 2500 litrów. Ciekły azot zużywany jest do obsługi banku przechowywanych materiałów biologicznych jak również do sprzedaży lokalnym odbiorcom.

Zapoznaj się z pełną ofertą firmy –> TUTAJ.

Globalne Wzorce Ruchowe u noworodków i niemowląt - ocena według metody Prechtla
Ważne zmiany na plus (?) w rehabilitacji!
Powołano Pełnomocnika MZ ds rehabilitacji leczniczej po Covid-19
Wypracowano wspólne stanowisko środowiska fizjoterapeutycznego
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter