X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Bionika - nowe zjawisko, zyskujące coraz większą popularność w medycynie

15 maja 2021
źródło: http://psjd.icm.edu.pl/; https://fizjoterapeuty.pl/

Bionika to zdecydowanie nowe zjawisko, które zyskuje coraz większą popularność, w miarę upływu czasu. Postęp technologiczny w ostatnich latach był ogromny, także w branży medycznej. Dzięki bionice możemy między innymi przywrócić utracone funkcje ruchowe osób niepełnosprawnych.

Bionika medyczna stanowi połączenie nauk medycznych i technicznych. Dynamiczne procesy fizjologiczne, mogą być odtwarzane za pomocą różnych modeli nie tylko teoretycznych, ale również fizycznych – mechanicznych, hydraulicznych, elektrycznych czy elektrochemicznych. Są one uznawane za najbardziej adekwatne między innymi dla praktycznej konstrukcji układów zastępczych, w tym protez o wysokim współczynniku automatyzacji i mikrominiaturyzacji.

Polega ona na wykorzystaniu m.in. tak zwanej sztucznej inteligencji elektronicznych maszyn liczących. Możliwe jest odtworzenie matematyczne modeli chorób, dzięki czemu można odnaleźć najskuteczniejsze sposoby ich leczenia.

Zgodnie z definicją, bionika zajmuje się badaniem procesów sterujących działaniem organizmów żywych. Zdobytą wiedzę wykorzystuje się do projektowania układów fizycznych, znajdujących zastosowanie w automatyce, elektronice i mechanice. Szuka ona nowych pomysłów inspirowanych naturą, przydatnych do zbudowania sztucznych maszyn. Obok konstruowania urządzeń rozwija się również transplantologia.

Sztuczne kończyny

Kończyny ludzkie to skomplikowane pod względem anatomicznym, fizjologicznym i biochemicznym struktury ciała człowieka. Niezwykle trudne było ich stworzenie w taki sposób, aby zastępowały utracone funkcje ludzkich kończyn. Wytworzono jednak biomanipulatory, które z wysoką dokładnością naśladują ruchy ludzkie. Możliwe będzie zaaplikowanie protezy kończyny górnej lub dolnej osobie po amputacji, aby mogła ona funkcjonować tak sprawnie, jak przed nią.

Bionika w medycynie zajmuje się również wykonywaniem prototypów ludzkich narządów wewnętrznych, dzięki czemu bardzo chorzy ludzie nie będą musieli już czekać w długich kolejkach na przeszczepy. Szacuje się, że w samej Polsce rocznie umiera około 300 osób z powodu braku dawcy serca. Specjaliści bioniki zajęli się więc stworzeniem między innymi sztucznego serca, które po przeprowadzeniu szeregu badań będzie można przeszczepiać osobom po zawałach czy ofiarom wypadków. Bionika w medycynie wzbudza ogromne nadzieje na przywrócenie zdrowia osobom najbardziej potrzebującym. To dziedzina wciąż rozwijająca się i ma w sobie duży potencjał.

Polecamy także:

Urządzenie Acapella - innowacja w rehabilitacji układu oddechowego
Rusza nowy program rehabilitacji powikłań po COVID-19
Na Politechnice Opolskiej powstało laboratorium badające skręcenia stawu skokowego
Kolejny szpital wprowadza świadczenia z wykorzystaniem robota da Vinci
x
Zapisz się do newslettera