X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

16,7 procent chorych skorzystało z rehabilitacji pocovidowej

03 sierpnia 2021
źródło: rynek zdrowia

Tylko 16,7% chorych skorzystało z rehabilitacji pocovidowej. Aż 70% ankietowanych nie wiedziało, że obejmuje ich taka możliwość. A niespełna 4% otrzymało skierowanie do sanatorium.

Powikłania po przebytym zakażeniu Covid-19 dotyczą osób w każdym wieku. Według badań problem dotyczy nawet 30% chorych. Tymczasem tylko 16,7% skorzystało z programu rehabilitacji pocovidowej jaką przygotował Narodowy Fundusz Zdrowia. Program trwa od 2 do 6 tygodni, jednak, jak pokazały badania, niewiele osób o nim wie.

"Rehabilitacja po przebytym COVID-19 jest kluczowa, gdyż całkowite wyzdrowienie nie jest przywilejem większości osób zakażonych koronawirusem. Wirus ten atakuje wiele układów w naszym organizmie, dlatego też potrzebne jest kompleksowe podejście do leczenia i rehabilitacji. Pacjenci, wedle wskazań lekarzy i fizjoterapeutów powinni korzystać z kinezyterapii, hydroterapii, fizykoterapii w tym między innymi inhalacji, treningu relaksacyjnego i psychoterapii oraz innych terapii wspomagających zdrowie pacjenta po COVID-19. Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia prowadzane w sanatoriach i centrach rehabilitacji stanowią wartość dodaną, którą pacjent może „zabrać do domu” - tłumaczyła dla Rynku Zdrowia Kinga Ekiert, fizjoterapeutka Uzdrowiska Ustroń pracująca na co dzień z pacjentami po COVID-19.

Agencja Badawcza SW Research przeprowadziła we współpracy z Instytutem LB Medical badanie „Rehabilitacja po COVID-19 w polskich uzdrowiskach”. Pokazało ono niemal zerową skuteczność w działaniach promujących tę formę wsparcia dla chorych.

Jedynie 3,9 proc. Polaków dostało skierowanie do sanatorium, w ramach rehabilitacji po przebytym COVID-19. Większość Polaków, bo aż 83,3 proc. nie korzystało z uzdrowiska w ramach rehabilitacji po przejściu COVID-19, a pacjentów, którzy skorzystali z opieki sanatoriów było jedynie 16,7 proc! Niepokojące dane mogą wynikać także z faktu, że 60% Polaków nie prywatne ośrodki uzdrowiskowe realizują programy rehabilitacji pocovidowej w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia

"Taki stan rzeczy pokazuje, jak ważną sprawą są działania komunikacyjne. Bez odpowiedniego nagłośnienia skąd możemy się dowiedzieć o nowych świadczeniach rehabilitacyjnych  w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. Oprócz kampanii informacyjnych na temat szczepień, równolegle warto byłoby zastanowić się nad  zorganizowaniem  promocji rehabilitacji w uzdrowiskach. Ważne też, by lekarz pierwszego kontaktu był wyposażony w zestaw informacji o możliwości rehabilitacji i przekazywał je pacjentom" - przyznaje Marta Domańska, ekspert Instytutu LB Medical.

Szczepienia medyków: Fizjoterapeuci na końcu listy!
Nowy gracz na rynku medycznym uruchamia przychodnie przyszłości
Kinesiotaping estetyczny - nowy obszar w fizjoterapii
Dlaczego rehabilitacja po Covid-19 to nadal dodatek do leczenia?
x
Zapisz się do newslettera